Math is fun

Since today my kid has his last math test for this school year, let me show you one funny math problem. I always try to engage my kid into resolving math problems in a fun way, because I think this is the best method for kids to practice math – they don’t see them doing math, but doing something fun.

bike with light.jpg

One bike with one light costs 1100$.
The bike is with 1000$ more than the light.
How much does the light cost?

Cake contest

Today we watched Nailed It! show on Netflix. This show is about ordinary people trying to recreate a masterpiece cake. Some people are really, really bad, but full of confidence. Loved their spirit.

So, my older kid decided we should have a family cake contest. And since Easter is coming, the cake theme was Easter egg.

See below the final cakes. Please choose the one that you like the most. I will not tell you which one was mine, since I don’t want influence your vote.

Cake #1:

7D5272E7-B71B-4C1C-A05C-40421896DB4F

Cake # 2:

4894DEE2-1556-455E-AF0A-641F12FD0582